Blog - Blog | lukaszmarczewski.pl

Jak być bezpieczny w cyfrowym świecie?

[RECENZJA] Marcin Pieleszek, Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik bezpieczeństwa IT dla każdego.

Granica między światem realnym i cyfrowym zatarła się na naszych oczach. Teraz świat cyfrowy jest jak najbardziej realny. Realne są też cyfrowe zagrożenia. Dbamy o bezpieczeństwo „na żywo”: zamykamy drzwi na klucz, używamy autoalarmu. Dlaczego więc mało kto dba o swoje bezpieczeństwo w sieci? Z niedostatku wiedzy, jak to zrobić! Tę lukę uzupełnia książka Marcina Pieleszka Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik bezpieczeństwa IT dla każdego.

Podręcznik e-bezpieczeństwa dosłownie dla każdego

Pierwszy ogromny plus tej książki to to, że ona naprawdę jest dla każdego. Nie znajdziemy tu informatycznego żargonu. Sposób przekazywania wiedzy jest odpowiedni dla osób, które używają komputerów i urządzeń mobilnych do zwykłych codziennych spraw: kontaktu ze znajomymi, mailowania, obsługi konta bankowego, słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Dbałość o to, aby treść była maksymalnie zrozumiała nawet dla laika, jest widoczna też w formie książki. Jest tu mnóstwo instrukcji krok po kroku oraz ilustracji. Wiadomo dokładnie, gdzie kliknąć, skąd pobrać, jakich opcji szukać, żeby uzbroić swoje urządzenia, konta mailowe, społecznościowe czy bankowe w niezawodny system bezpieczeństwa.

Kompleksowe ujęcie problemu

W książce Marcina Pieleszka znajdziemy narzędzia i rozwiązania na chyba każdą okazję. Książka przewiduje większość typowych zagrożeń na każdym polu naszego internetowego życia, począwszy od poczty elektronicznej przez e-bankowość i płatności online po media społecznościowe, komunikatory i strony WWW.

Sporo uwagi poświęcono też zabezpieczaniu danych – zarówno prywatnych, jak i firmowych. Marcin wskazuje narzędzia, które uchronią Twoje dane przed kradzieżą czy trwałą utratą. Zważywszy na fakt, że dla niektórych osób pliki na komputerze to efekt wieloletniej pracy, ta książka może się okazać niezłą inwestycją.

Poradnik nie skupia się wyłącznie na komputerach i dyskach twardych. Ruch internetowy coraz częściej odbywa się na urządzeniach mobilnych, a my zbyt łatwo zapominamy, że smartfon to też komputer. Dlatego urządzeniom mobilnym poświęcono osobny rozdział.

Marcin Pieleszek omawia też różne okoliczności życiowe, które są szczególnie ryzykowne dla naszego bezpieczeństwa cyfrowego. Do takich zalicza się np. urlop, podczas którego korzystamy z publicznych sieci czy urządzeń zastanych na miejscu. Sporo miejsca poświęca kwestii szczególnie wrażliwej – bezpieczeństwu dzieci. Ta książka powinna znaleźć się w rękach każdego rodzica! Podpowiada ona, jak nadzorować pociechę, ale też jak uczyć ją rozsądnego korzystania z możliwości Internetu, tak aby umiała zadbać zarówno o siebie, jak i dobro swoich kolegów czy koleżanek. To ostatnie jest szczególnie cenne.

Prawdziwe przykłady i proste rozwiązania

Marcin Pieleszek opisuje, a przede wszystkim pokazuje (w postaci screenów) realne zagrożenia. W książce aż roi się od przykładów najpopularniejszych technik ataków. Czytelnik może zobaczyć na screenie, jak wygląda np. próba podszywania się pod firmę kurierską czy linie lotnicze. Każdy obraz jest opisany i wskazane są punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Drażliwe miejsca pokazane palcem – bo ta książka naprawdę jest dla każdego. I dobrze.

Jeszcze jedną zaletą jest to, że Marcin Pieleszek opisuje tanie i darmowe rozwiązania czy programy podnoszące bezpieczeństwo w sieci. Udowadnia, że skuteczny system zabezpieczeń nie musi być ani drogi, ani trudny w obsłudze, ani nieosiągalny dla przeciętnego Kowalskiego.

Co ważne, rozwiązania są pokazane jeszcze dokładniej i jest ich więcej niż zagrożeń. Szeroki wachlarz narzędzi pozwala dobrać metody odpowiednie do naszego poziomu zaawansowania, umiejętności IT oraz potrzeb.

Pozostaje mi jedynie polecać z czystym sumieniem. Jeśli chcesz lepiej zabezpieczyć swoje dane, to właśnie masz okazję, bo książkę objęto promocją: link do promocji.

READ MORE

Jak spotęgować swoją sprzedaż?

Jest wiele sposobów, aby zwiększyć sprzedaż. Artykułów, technik czy szkoleń w internecie można znaleźć ogrom. Ile są warte? Skoro, drogi czytelniku, jesteś na mojej stronie to odpowiedziałeś sobie sam.

Dziś chciałbym Wam przedstawić sposób Maćka Dutko. Pamiętam jak byłem na jego szkoleniu w wersji stacjonarnej, w Bangkoku. Pomimo tego, że czuję się swobodnie w działaniach w internecie zapisałem bardzo dużo na swojej kartce i zrobiłem duuuużo zdjęć. Wiedza, którą przedstawiał tak bardzo trafiała we mnie, że zastanawiałem się – czy ja w ogóle coś wiem o marketingach i sprzedaży?

Dziś chciałbym to szkolenie pokazać Wam, a najlepiej opowie chyba o nim sam autor.

Czym jest „E-biznes do Kwadratu”? Od 2007 r. przeprowadziłem ok. 3 tysięcy godzin szkoleń dla e-sprzedawców. Ich motyw przewodni: jak zwiększyć konwersję e-sprzedażową dzięki wewnętrznej poprawie ofert, bez rywalizowania ceną czy przepalania budżetów na marketing zewnętrzny. Sprzedawcy otrzymywali bezcenny know-how, np.:

– jak zoptymalizować tytuł oferty, by zwiększyć klikalność i liczbę wejść,
– w jaki sposób wzmocnić język korzyści, by oferta skuteczniej zachęcała do zakupu,
– jak tworzyć zdjęcia produktowe wg marketingowej zasady „3k”,
– które pozacenowe sposoby budowania przewagi konkurencyjnej są najskuteczniejsze,
– jakie dodatkowe techniki i dźwignie zwiększania konwersji albo wartości koszyka zakupowego warto stosować,
– jakie są najczęstsze błędy przy tworzeniu ofert i jak ich unikać,
– w jaki sposób stosować efektywną reklamę porównawczą itd.

To tylko wybrane obszary, w których przez kilka ostatnich lat pomagałem e-sprzedawcom w sposób efektywny, a przy tym szybki, łatwy i etyczny poprawiać sprzedaż (wzrosty osiągały od „zaledwie” 5 do nawet kilku tysięcy procent w pierwszych tygodniach od poprawienia oferty). Właśnie ze względu na bardzo wysoką skuteczność i praktyczność tych technik, dźwigni i metod zapadła decyzja o stworzeniu pełnej wersji wideo tego szkolenia i dostarczeniu jej możliwie wielu e-sprzedawcom.

Parę liczb:
· Pełne nagranie trwa 18,5 godziny (w podziale na 42 lekkostrawne moduły tematyczne).
· Pierwsze 8 modułów jest bezpłatnych – można sobie je pobrać i ocenić, czy warto zainwestować w całość.
· Podczas ostatecznej kontroli nagrania naliczyłem, że szkolenie zawiera blisko 800 przykładów pochodzących zarówno z moich własnych biznesów, jak i z kilkuset przeprowadzonych audytów ofert Allegro i e-sklepów.
· Nagranie przedstawia 33 główne sposoby zwiększania sprzedaży i ponad 280 konkretnych rad i wskazówek, jak realizować je w praktyce.
· Całość materiału waży ok. 2,25 GB.

Sprawdźcie go bezpłatnie przez 8 modułów.

Najlepsze jest to, że Dutko znany jest z tego, że nie daje rabatów i w ogóle od lat walczy z cenodajstwem, ale raz w roku i on ugina się pod presją „czarnego piątku” i dla przyjaciół Królika generuje jakąś fajną ofertę:).

Jak wpiszecie kod ” marczewski” na stronie www.ebiznes2.pl to oszczędzicie 300zł!

READ MORE

Własny biznes w internecie – Piotr Motyl

Jak prowadzić własny biznes w internecie? Zapis rozmowy z Piotrem Motylem, specjalistą zdalnych rozwiązań w e-biznesie.
Udało nam się porozmawiać na pięknej, rajskiej wyspie Koh Chang w Tajlandii w lutym 2018 roku. Poniżej znajdziesz transkrypcję tej rozmowy. Czego się dowiesz?

  • Jaki model biznesu przyjąć na początek?
  • Co możesz robić zdalnie?
  • 3 rady, które Piotr poleca na początek

Continue reading Własny biznes w internecie – Piotr Motyl

READ MORE

Jak podglądać konkurencję online?

W biznesie można podglądać! Zalety i narzędzia śledzenia działań konkurencji

Jeżeli prowadzisz biznes, pewnie nieraz pojawiła się w Twojej głowie myśl o tym, co dzieje się akurat u konkurencji. To zrozumiałe – chcesz trzymać rękę na pulsie. Zaglądasz więc na ich strony internetowe i profile społecznościowe. Na podstawie tych ogólnodostępnych informacji możesz wywnioskować coś, co okaże się dla Ciebie przydatne albo przynajmniej pokrzepić się myślą, że konkurencji wiedzie się gorzej.

Konkurencję podgląda każdy – na tyle, na ile umie. Możesz być pewien, że przedstawiciele firm działających w Twojej branży od czasu do czasu oddają się lekturze Twojej strony internetowej czy profilu na Facebooku. Trzeba tu jednak rozróżnić zwykłe podglądactwo kierowane ciekawością od strategicznego zaglądania do konkurencyjnej firmy. Dzięki temu drugiemu podejściu wiele wiodących przedsiębiorstw w różnych dziedzinach zdobyło i utrzymuje swoją pozycję.

Dlaczego warto gromadzić i analizować informacje o konkurencji?

Śledząc posunięcia konkurencji, możesz szybko dostrzec nowy produkt i zareagować jako pierwszy. Możesz zauważyć, że nieobecna dotąd firma staje się poważnym graczem, czy też spostrzec, że ktoś się wycofał – i przejąć jego część rynku. Słowem: obserwujesz i dynamicznie reagujesz. Podglądając na bieżąco, możesz widzieć, w jakim kierunku firma się rozwija, czym próbuje się wyróżnić i jakimi atutami gra, aby przyciągnąć klientów.

Narzędzia do podglądania działań konkurencji

Powyżej podałem Ci tylko kilka zalet płynących ze śledzenia poczynań konkurencji. Jak się za to zabrać? Regularne zaglądanie na stronę WWW i profile społecznościowe zajmie Ci sporo czasu, nie wspominając o konieczności gromadzenia i analizowania tych danych. Jest jednak narzędzie, które zrobi to wszystko za Ciebie – visualping.io.

Pokazuje ono wszystkie zmiany na stronie internetowej, którą chcesz obserwować. Widzisz więc:

  • Jak zmieniły się treści na stronie, czyli jak pozycjonuje się Twoja konkurencja i jak zmienia się jej styl komunikacji.
  • Jakie produkty i usługi się pojawiły lub zniknęły z oferty.
  • Jak zmieniają się ceny itd.

Konkurent odświeżył wizualnie stronę internetową? Dostajesz mail. Ceny poszły w górę – wiesz o tym pierwszy. Zaczęli prowadzić promocję – masz alert w swojej skrzynce. Widzisz każdy krok i nie musisz poświęcić ani chwili na przeglądanie strony konkurencji. Jak byś to wykorzystał?

Jak założyć konto? Wchodzisz na stronę, wpisujesz adres internetowy Twojej konkurencji,klikasz GO i wybierzesz obszar, który chcesz śledzić. W pole SEND NOTIFICATIONS TO wpiszesz swój email. W polu CHECK wybierasz jak często ma być sprawdzana strona konkurencji. Podpisujesz swoje podglądanie konkurencji i jest już wszystko niemal gotowe.

Wygląda to tak jak na obrazku poniżej:

Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojego emaila.

Gdy już potwierdzimy email musimy wpisać swoje hasło i jesteśmy już w panelu.

A jak wyglądają zmiany?

 

Możemy zobaczyć np. o ile procent różnią się grafiki.

I dodatkowo czym się różnią. Widać po czerwonym/różowym kolorze.

I najważniejsze. Nie musimy czekać i śledzić, czy konkurencja coś zmieniła czy nie. Po prostu otrzymamy email:

Przyda się?:)

READ MORE

Jak zabić biznes w 5 sekund

Ile to dla Ciebie 5 sekund? Co tyle trwa? Dokładnie 1/12 minuty. Tyle zajmie nam uruchomienie samochodu, wyciągnięcie i odpalenie papierosa czy płatność kartą zbliżeniowa w sklepie. Zwracałeś kiedyś dokładnie uwagę na te czynności? Na ich czas trwania? Zrobiłeś pewnie wszystko na automacie i nawet nie pamiętasz, kiedy to robiłeś…

Prawda jest taka, że przez te 5 sekund jesteś w stanie „położyć” swój internetowy biznes, stracić wszystkie zainwestowane środki i zniweczyć cały zainwestowany czas! Continue reading Jak zabić biznes w 5 sekund

READ MORE

Musisz mieć pomarańczowy przycisk

„Musisz mieć pomarańczowy guzik na stronie, on ma największą konwersję” albo „Musisz mieć na guziku pobierz teraz!” słyszałeś/aś tak kiedyś? Wielu domorosłych guru marketingu internetowego głoszą dookoła siebie. Nie ważne, czy sprzedajesz samochody, masz sklep internetowy z artykułami dla rolników czy bimbrowników. Guzik może być tylko jeden, i to pomarańczowy. Continue reading Musisz mieć pomarańczowy przycisk

READ MORE

8 ukrytych funkcji Power Editor, które powinieneś znać

8 funkcji Power Editora, których prawdopodobnie nie znałeś. Opcje te znacznie przyspieszą tworzenie reklam na Facebooka i oszczędzą Twój czas – a przecież czas to pieniądz! Jednocześnie reklamy staną się skuteczniejsze, a ich targetowanie – bardziej precyzyjne.  Ponieważ mało kto wie o tych narzędziach, mogą Ci dać realną przewagę nad konkurencją, która także reklamuje się na Facebooku.

Continue reading 8 ukrytych funkcji Power Editor, które powinieneś znać

READ MORE

Czy pozycjonowanie ma jeszcze sens?

Skuteczne słowa kluczowe to Święty Graal świata pozycjonowania. Każdy chce być na pierwszej pozycji w wyszukiwarce. Nic dziwnego – klienci najczęściej ograniczają swoje poszukiwania do kilku pierwszych pozycji w Google. Osiągnięcie najwyższego miejsca w sposób organiczny (bez reklam) wydaje się reklamą idealną – tanią, skuteczną i autentyczną. Czy działania mające na celu wypozycjonowanie strony w Google dzięki słowom kluczowym rzeczywiście są tak opłacalne, jak się wydaje? A może są lepsze sposoby generowania ruchu na stronie?

Continue reading Czy pozycjonowanie ma jeszcze sens?

READ MORE

Twoja strona jest do niczego…

Przykro mi to mówić, ale jeśli masz stronę to najprawdopodobniej jest do niczego…

Codziennie powstają tysiące nowych witryn tylko w polskim Internecie, a ja obserwuję powtarzalność ciągle tych samych błędów. Czyli mogę Cię chociaż pocieszyć tym, że ze swoją kiepską stroną nie jesteś sam…

Większość osób chcących zaistnieć w Internecie funduje sobie wiadro z wieloma dziurami. Leje do niego „wodę” różnymi metodami, często bardzo drogimi, a do domu udaje się przynieść tylko namiastkę tego co mógłbyś mieć gdyby tylko wiadro było całe. Wiesz co mam na myśli?  Continue reading Twoja strona jest do niczego…

READ MORE